Krew z pochwy po stosunku – 6 powodów, dla których krwawisz po seksie

krwawienie z pochwy sromu waginy krew z waginy krwawienie

Seks polega w części na wymianie płynów ustrojowych. Jednym z takich płynów których nie chciałabyś widzieć na prześcieradle jest krew. Mamy dobre wieści – krwawienie lub plamienie krwią po seksie może być niepokojące ale nie jest to powód by od razu się wystraszyć. Oficjalnie nazywa się to krwawieniem powysiłkowym.

Niewielka ilość krwi jest prawdopodobnie normalna i dobra jeżeli zdarza się bardzo rzadko. Jeśli krew z pochwy pojawia się więcej niż raz na pół roku zaleca się wizytę u lekarza ginekologa. Większość przyczyn tego stanu nie jest niebezpieczna ale warto zbadać się aby uniknąć późniejszych komplikacji. Jeżeli często zauważasz plamy z krwi na łóżku, bieliźnie lub między nogami koniecznie zasięgnij porady ginekologa.

Krwawienie z pochwy – efekt uboczny pigułek antykoncepcyjnych

Jedną z głównych zalet antykoncepcji hormonalnej jest zdolność do regulowania cyklu. Każdy rodzaj leków hormonalnych może prowadzić do plamienia po stosunku. Najczęściej jest to zauważalne po rozpoczęciu stosowania owej pigułki. Przyzwyczajenie się organizmu może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Pigułki antykoncepcyjne mogą doprowadzić do wysychania pochwy a w rezultacie, stosunek i zbliżenie seksualne może powodować otarcia i podrażnienia a w efekcie krwawienie z waginy.

Infekcje układów rozrodczych

Infekcje przenoszone drogą płciową mogą wywołać wiele objawów a krwawienie z pochwy jest zdecydowanie jednym z nich. Szczególnie jeżeli infekcja prowadzi do zapalenia szyjki macicy – wtedy bardzo łatwo o jej podrażnienie. Choroby przenoszone drogą płciową takie jak rzeżączka lub włosienica mogą powodować zapalenie szyjki macicy. Większość kobiet nie ma przypadków infekcji układów rozrodczych dlatego bardzo ważne jest leczenie w przypadku pojawienia się takiego objawu jak krwawienie ze sromu.

Czy winny jest Polip Endometrialny?

Nazwa jest dużo straszniejsza od samego polipa – są to krople tworzące się w przewodzie rozrodczym oraz na szyjce macicy lub w jej wnętrzu. Są łagodne a ich rozmiar może wahać się od kilku milimetrów do paru centymetrów. Takie polipy mogą zwisać z szyjki macicy do pochwy gdzie mogą zostać dotknięte lub uderzone podczas seksu. Są one delikatnie ukrwione i po ich uszkodzeniu następuje delikatny krwotok nie zagrażający życiu.

Polipy są powszechniejsze wśród starszych kobiet – powyżej 40 roku życia.

Suchość pochwy spowodowała podrażnienie podczas stosunku

Suchość pochwy to często spotykana choroba damskiego układu rozrodczego. Posiada ona wiele przyczyn – tak jak wspominaliśmy w pierwszym podpunkcie, może ona wynikać ze stosowania pigułek hormonalnych. Jeżeli Twoja pochwa nie jest wystarczająco nawilżona, to podczas stosunku może dojść do jej podrażnienia a w efekcie niewielkiego krwawienia. Często spotyka się również rozerwanie niektórych tkanek w pochwie których regeneracja jest bardzo bolesna i często powoduje krwawienie ze sromu. Jeżeli masz problem z suchością pochwy warto skonsultować to ze swoim lekarzem – ginekologiem i wdrożyć leczenie lub zacząć stosować prezerwatywy z dodatkowym lubrykantem.

Należy pamiętać, że bezpieczniejsza jest konsultacja z ginekologiem niż rozwiązywanie problemów na własną rękę.

Czy krwawienie z pochwy spowodowane jest włókniakiem?

Macica składa się z tkanki gruczołowej i mięśniowej – włókniak to łagodny przerost tkanki mięśniowej. Ma różne rodzaje wielkości – może być mały niczym pestka cytryny lub większy niż grejpfrut. Zazwyczaj pojawia się na ścianie macicy. Szacuje się, że ponad 75% kobiet, będzie miało włókniaka. Większość z nich jednak się nie dowie o jego istnieniu a nawet jeżeli zostanie zdiagnozowaniu to przez większość czasu nie ma potrzeby jego pilnego leczenia.

Problem może się pojawić jeśli włókniak ulegnie zbyt dużemu rozrostowi. Wtedy koniecznie będzie operacyjne usunięcie go. Włókniak odgrywa również znaczącą rolę w procesie krwawienia z waginy. Może ono następować jeżeli włókniak pojawi się w jamie macicy. Włókniaki są bardzo dobrze ukrwione więc w przypadku ich uderzenie lub podrażnienia może pojawić się krew z pochwy.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest groźny u kobiet które nie badają się regularnie. Każdego dnia na całym świecie diagnozuje się tysiące nowych przypadków. Krwawienie po stosunku jest jednym z objawów raka szyjki macicy. Krwawienie jest lekkie i bezbolesne i ma miejsce po stosunku lub po badaniu ginekologicznym.

Jeśli masz ciągłe lub uporczywe krwawienie z waginy, poinformuj o tym swojego ginekologa i zbadaj swoją szyjkę macicy. Rak szyjki macicy jest straszny ale dzięki wczesnemu wykryciu można go wyleczyć.

Artykuł stworzony na podstawie rozmowy z dr. Nichole Mahnert z Uniwersytetu Medycznego w Phoenix.

8 komentarzy

 1. Maj 6, 2020
  kasia

  To prawda, raka szyjki można wyleczyć a nawet można mu zapobiegać stosując papilocare, też miałam taką kurację niedawno, kiedy powtórzyłam cytologię wynik był bardzo dobry w przeciwieństwie do tego z przed 8 miesięcy.

 2. Lipiec 11, 2020
  xyz

  Artykuł pomógł mi rozwiać moje wątpliwości – bałam się, że to coś poważnego a okazało się, że winne było brak nawilżenia. Dziękuję1

 3. Sierpień 3, 2020
  aas

  Artykuł bardzo mi się przydał!

 4. Sierpień 19, 2020
  aa

  Zdarza mi sie ze krwawie po stosunku. moze to faktycznie wina braku lubrykantu?

 5. Październik 26, 2020
  Edi

  Miałam problemy z krwawieniem po stosunku ale na szczęście odwiedziłam ginekologa który zalecił korzystanie z dodatkowych środków nawilżających.

  Kupiłam ten: https://strefag.pl/produkt/bialy-lubrykant-male-white-lubricant-250-ml/

 6. Listopad 3, 2020
  LSS

  Ppojawiła się u mnie krew po stosunku i bardzo się przestraszyłam. Na szczęście okazało się, że po prostu moje dolne partie ciała mają problemy z nawilżeniem.

 7. Listopad 8, 2020
  Monika

  Dzięki za rozjasnienie sprawy!

 8. Listopad 24, 2020
  S

  Krwawienie podczas stosunku zniknęło odkąd zaczęłam stosować środki nawilżające moją pochwę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.